Thursday, February 12, 2015

Kuidas ravin ülemistehingamisteede viirusnakkust (aka külmetust)?

Möödunud nädala trennipäevikus mainisin, et sain endale viiruse külge. See algus on ikka alati õudne. Üldiselt sellepärast, et viimasest korrast on nii palju aega möödas, et ei mäletagi, mis tunne see tegelikult oli. Sügisel oli mul ka väike viirus, aga siis oli ikkagi tõeline neelupõletik. Võib-olla mu immuunsus ongi veidi tugevam, tahaks uskuda küll, aga alati kõik minust mööda ka ei lähe. Kuigi ma kõik viimased aastad olen tööd teinud tablettide keskel, siis ma ei nimetaks ennast tabletiusku inimeseks. 
Kuidas ma ennast siis ravin? 
- Antud juhul mul palavikku ei olnud, niisiis ma haiguslehele ei jäänud (mul oli niigi töölt 4 vaba päeva) ja kodus väga palju ei istunud (plaanid olid juba eelnevalt tehtud), aga üldiselt on tark mõte puhata. Sel korral see mul ei õnnestunud. 
- Jõin palju vett ja teed (sooja/leiget). 
- Esimestel päevadel oli mul päevas 2-3 köhahoogu, muidu üldse ei köhinud. Selletõttu hakkasin ka kohe põdrasamblikuteed jooma ja see aitas. Kui ma viimati tõsiselt haige olin (2011), siis ei aidanud mind ükski siirup ega tablett, aga vot see tee aitas ja selle usku ma ka olen!
- nina loputamine soolaveega: ei meeldi mulle ükski apteegi soolavesi või pihusti, segan ise klaasi soolavee kokku ning lasen seda 10ml süstlaga (ilma nõelata ikka) ninna. Kui pead kenasti põrandaga paralleelselt hoida, siis tuleb vesi teises ninasõõrmest välja. Pärast seda on alati hea olla ja nina on lahti (kasvõi mõneks ajaks). Tegelikult püüan seda ka edaspidi jätkata (tuleb sealt joogaõpetusest).
- kurgu kuristamine soolaveega: kui neelupõletik oli, siis oli mul tõesti seda õlibaasil kurguaerosooli vaja, et see pehmendaks, aga kui kurk käre ja veidi valus, siis soolavesi. Üks hommik ei kuristanud ja kaks tundi hiljem oli kurk valus. (kurgukommidest leevendab mul kurguvalulikkust vaid üks taruvaiguga kurgukomm.)
- kui "pea on väga paks" ja "valu moodi tunne", siis võtab 1grammi paracetamoli. See võtab selle tuima peavalu on ning teeb olemise veidi paremaks. 
- nina aitab lahti hoida üks nn ninapulk, ma ei tea, kuidas seda nimetada, aga on välimuselt nagu huulepulk, aga seal sees on mentooliga (vms) mingi asi ja siis hingad seda ühte ninasõõrmesse ja teise, tekitab värske tunde ja teeb ka nina lahti. 
- kui nohu tundub väga hull ja on vaja, et enesetunne ikka paremaks läheb, siis ostan Sudafedi tablette ja võtan neid 3x päevas kuni üks leht on otsas. Teeb olemise veidi kergemaks, aga ega nohu kiiremini ära ei lähe (mul tekkis nohu neljapäeva õhtul ja tänaseks on põhimõtteliselt korrus, võtsin siis neid tablette ka. Ikka on nii nagu räägitakse: kui ravid, siis võtab 7 päeva, kui ei ravi nohu, siis läheb 1 nädal.)
- ninapihusti, ühest Amway tootest ise tehtud, ema jagas tarkust, kuidas teha. Seda kasutasin öösel, et saaks ikka magada ja aitas ka. Pole vaja mingit Sudafedi pihustit vms. 
- tuleb hoida end soojas

Köha oli selline minimaalne ja kadus, muidu oleks hakanud kohe soodaauru tegema, jalavannini ka ei jõudnud. Nohu korral olen ka küüslaugu taldrikut enda ees hoidnud, aga sel korral sai nii palju ringi liigutud, et selleni ei jõudnud.No comments: