Tuesday, September 13, 2016

Armastuse viis keelt

Armastuse viiest keelest rääkis kõrgkooli ajal Meego Remmel eetika loengutes. Selle kohta on raamat ka: Gary Chapman "The 5 love languages".
Eesti keeles võib lugeda seda blogi: http://armastuseviiskeelt.blogspot.com.ee/ või osta raamatu Armastuse viis keelt (minu kooli ajal seda veel eesti keeles polnud, nüüd vaatan, et see juba 2013 ilmunud ja arvan, et ostan endale ka.)

Ja kõik on väga lihtne, armastuse väljendamiseks on viis erinevat keelt ja igal inimesel on üks dominante, kuidas tema oma armastust väljendab. 


Need keeled on:


  • sõnad 
  • kvaliteetaeg
  • kingitused
  • teened/abistamine (toidu valmistamine, koristamine jne)
  • füüsiline kontakt
Igal inimesel on üks emakeel ja teised keeled on abistavad keeled. Nii sa ei saa oodata inimestelt, kelle emakeel on ilusad sõnad, et ta valaks su üle kingitustega. Aga see ei tähenda, et paarisuhtes peaksid need keeled samad olema, oh ei, lihtsalt on oluline teada, mis on sinu armastuse keel ja mis on su partneri armastuse keel, selleks et osata üksteisega teineteise keeles seda väljendada.


Mina olen näiteks teened/abistamine. Sellest tuleneb minu jaoks see, et süda on seal, kus on kodu, kodu on seal, kus on süda, südames on armastus. Ehk minul on see koristamine ja söögi valmistamine, lihtsalt abistamine ja aitamine...  Seda ka sõpradega. Sõbrants vahel ikka küsib, miks ma talle kooki küpsetan, aga see on minu viis talle näidata, kui oluline ja tähtis ta mulle on. See keel ei ole vaid paarisuhtes vaid ka teistes suhetes. 

Mis on Sinu armastuse keel?

5 comments:

kd said...

oh, nii hea, et kirjutasid sellest!

ma kunagi tegin testi nende keelte kohta ja lasin T'l ka teha. selgus, et minu emakeel on ilusad sõnad ja temal kvaliteetaeg. just täna tekkis meil selline olukord, kus ma rääkisin sellest, et mul oleks vaja rohkem kõrvadega kuulda, et end kindlalt ja armastatuna tunda (ehk olen eeldanud, et tema räägiks minuga samas emakeeles) ja tema mainis jutu sees, et tema jaoks näitavad armastust kõik need väljaskäigud ja chillimised ja kõik, mis koos ette võtame.

kui mul oleks need keeled meeles olnud, siis ma poleks teemat üles võtnudki. :D

Sjuteist said...

Siis oli õige otsus, need just eile siia kirja panna. :)
Aga kas mäletad, kus Sa seda testi tegid, kuskil Internetis?

Tikker said...

Ma tegin seda kunagi kevadel veebis, originaallehel, inglise keeles, toona sain sellise tulemuse:

8 Acts of Service
8 Physical Touch
7 Quality Time
4 Words of Affirmation
3 Receiving Gifts

Kopeerisin meilist, ei viitsinud eesti keelde tõlkida. Abikaasal pole teha lasknud, ilmselt peaks...

Aga ma ei saagi nüüd aru... Kas see test ongi sinu arust lihtsalt selleks, et teine pool saaks tõdeda, kuidas oma partneri tegusid tõlgendada... Või peaks olema ka see pool, kus ma mõtlen - mina väljendan oma armastust nii, aga mu partneri keel on hoopis too teine, äkki peaks katsuma teha noid asju, mis talle on olulisemad, et ta mu armastust rohkem tunneks?

See küsimus sai nüüd vist segane.

kd said...

http://www.5lovelanguages.com/
Sellel lehel. :)

Sjuteist said...

Ma sain sellise tulemuse:
9 Acts of Service
9 Quality Time
7 Physical Touch
4 Words of Affirmation
1 Receiving Gifts


Küsimus on selline huvitav.. et äkki veidi üht ja veidi teist? Kui ma selle raamatu ostan ja selle läbi loen, siis ehk sana targemaks ja jagan oma tarkust.