Friday, September 9, 2016

Koormustest Vomaxis

Koormustestile olen mõelnud juba pikemat aega, vähemalt nii kaua, kui ma aktiivsemalt trenni olen teinud. Tartu Ülikooli Kliinikumis saavad noored Tartu linna elanikud käia tasuta terviseuuringul. Kui mina veel nii noor olin, siis ma polnud Tartu linna elanik (ja ei tegelenud spordiga nii aktiivselt). Ja siis olengi mõelnud koormustetsile, aga vaadanud neid hindasid ja ... no ... tahaks, aga kuidas sellise raha eest, mitte et seda väärt ei oleks, on kindlasti, aga saaks veidi odavamalt? Ja tänapäeval on meil ju voucherid. Varemgi nägin voucheritel sooduspakkumisi, aga küll ei sobinud aeg või midagi muud. Miks aeg ei sobinud? - sest ma leidsin, et koormustestile võiks minna siis, kui olen aktiivselt tegelenud just tõukerattaspordiga (või jooksmise, rattasõiduga) mitte keset jõusaali hooaega. Ideaalis võiks ju käia küll kevadel enne hooaega ja sügisel pärast hooaega, et siis tulemusi võrrelda, aga see on ideaalis. 
Hetkel olen ma sellises seisus ja selliste mõtetega, et ma teen need asjad/tegemised ära, millele olen juba pikemalt mõelnud ja mis on jäänud ühe või teise takistuse/asja taha. (Njaa. langevarjuga ma siiski kohe hüppama ei lähe, äkki järgmine suvi?!). Ja kui natuke googeldasin, siis leidsin ka chilli.ee/-st voucheri koormustestile ja mõtlesin, et praegu on hea aeg minna, miski ei garanteeri, et rahaline seis oleks mõne kuu pärast parem, mis ei garanteeri paremat homsest, miks oleks homme parem kui täna? Ja siis mõtlesin, et muidugi see suvi ja sport ja trennid ei ole olnud päris sellised nagu ma kevadel endale ette kujutasin, rääkimata viimase kuu aja emotsionaalsest-psüühilisest seisundist, aga kui koormustest nii ära teha, siis saab teada, mis seis on praegu ja lootuse, et tulemused võiksid olla paremat. Lisaks ma kartsin, et mul on korralik ülekoormus. Enam sellist tunnet ei ole, aga ehk oskan end hästi petta. 

Vomaxisse sain aja registreerida väga mugavalt kodulehe kaudu, valisin kohe hommikul kell 8, et jõuaks ka kõik teised toimetused ära teha. Sinna jõudes juhatati mind riideid vahetama, panin selga lühikese dressi ja kabinetis vastasin mõnele enda tervist puudutavale küsimusele. Kaaluti, mõõdeti - lühemaks ei ole jäänud, ikka 173,5cm, kaal näitas seal veidi rohkem kui kodus, aga samas olin korralikult söönud ja vett joonud, KMI 21,3; rasva% võiks olla veidi väiksem (kui spordinaise normi vaadata). 
Mind pandi rattale, mis ka igati loogiline. 
Puhkeoleku näitajad: 
RR (vererõhk) 95/70 mmHg - olin üllatunud, et see on NII madal, olin joonud ka 2 tassi kohvi.
Pulss - 75 x' - ise mõdõan, siis on seal 50x' juures, ilmselt oli ärevus sees.
V'O2 ml/min  372
VO2/kg ml/min/kg 5.3
hingamissagedus - 16x' minutis
Puhkeolekus siinusrütm, toonid puhtad ja selged. 

Testi ajal
Testi kestvus 16min8sek
RR max 160/60 mmHg
Pulss max 192x'
Max  võimasus: 225 vatti (sain ka 250 peale tegelikult); Suhteline võimsus 3,51 w/kg
Aeroobse tööfaasi kestvus 14min30sek!
VO2 max 46,6 ml/min/kg (üle keskmise, võimalik paremaks saada), absoluutne 2990 ml/min, O2 pulss 15,70ml
Hingamissagedus max 40x minutis... Kui koormuse järgi oleks võinud hingata juba üle 4x minutis, siis mina hingasin ikka seal 30-33x', üritasin jalad ja hingamise lahku lüüa. 
EKG oli korras. Südames olevat Hisi kimbu vaskau sääre osaline blokaad, aga teine osa töötab nii hästi, et kompenseerib selle, et ei tohiks probleeme tekitada. 

Koormusjärgselt
oleks võinud pulss veidi kiiremini taastuta, aga ju polnud see päev (kui ise jälgin, siis läheb ruttu alla)
Aga RR langes kohe kolinal, esialgu langes kohe 100/60 mmHg peale, siis läks 120/60 mmHg

Kokkuvõtlikult võiks südame toetamiseks võtta ühe kuuri Pananingi ja Wellwoman sporti. 
Treeningute osas jätkata 80-90% trennidest pulsivahemikus 117-161x' ja 10-20% siis 161-171x'. 
Kontrollida 6 kuu tagant hemoglobiini (kevadel oli vist 136).
Trennide osas näiteks 3 trennipäeva, puhkepäev, 2 trennipäeva, puhkepäev. Nädalavahetustel pikem rattatrenn. 
Trennide ajal pöörata tähelepanu hingamissagedusele ja sügavusele. Kui läheb raskeks, siis pean sagedamini hingama... (hea küsimus, miks ma seda ei tee?!)

Üldiselt on kõik hästi. Töövõime olevat väga hea, maksimaalne hapnikutarbimine hea, aeroobse ja aneroobse omavahele vahekord väga hea, hingamise efektiivsus maksimaalsel koormusel väga hea, maksimaalne hapnikupulss väga hea. Südamelöögisageduse taastumine aeglustunud, vererõhu taastumine kiire. 
Võin treenida ja osaleda rahvaspordivõistlustel. 

Ülekoormust nende näitajate põhjal ei ole (või olen osanud ka need viimased nädalad füüsiliselt puhata ja taastuda). Nii et tegelema pean selle emotsionaalse ja psüühilise poolega. 

Arstionu oli väga tore. Rääkisime tõukeratastest. Ta ütles kuidas ta kunagi Saksamaal nägi, et üks tõuksis nii, et hoidis ühe käega vaid lenksu keskelt kinni ja nii olevat hoog ja tõuge palju paremad, aga ilmselt see nõuaks lenksu ümberehitamist. Peaks harjutama tõesti! 

No comments: