Monday, September 12, 2016

Sinine esmaspäev

Kui ma mõned aastad olin töötanud vähihaigetega, pannud neile kanüüle imekohtadesse, võtnud verd soontest, mida ei näinud ega tundnud. Jah, kanüülid olid sinised või puhta kollased (laste omad) ja verd sai võetud liblikaga, aga mina kasutasin ka avatud katsuti süsteemi (ehk tilgutasin verd katsutisse nõelast). Igal juhul mõtlesin, et mul on kõiksugu veresoonetega hea kogemus käes, saan selle vere kätte ka pisikestest ja väga habrastest veresoontest. Ja siis võtsin ma selle teise töökoha ja pool aastat hiljem hakkasin laboranti asendama. Kõik minu hea praktika oli peoga pühitud.. kuidas võtta verd nõela ja nõlehoidjaga, kuidas hoida seda nõela paigal? kuidas ma võtan verd kui mitte ühtegi veresoont ei ole? kuidas ma võtan verd, kui äkki torkan ennast ja saan HIVi, hepatiidi? Alguses ehk ikka käed natuke värisesid, aga tuli tark nägu pähe teha ja kui kuidagi ei saanud, siis kutsuda kolleeg, kes alati aitas. Jah, ühed on veresooned, milles on jooksnud keemia, teised on veresooned, millesse on süstid narkootikumid. Need veresooned on täiesti erinevad. Aga tuli praktika ja tuli kogemus. Üldiselt pole probleem verd võtta jalalt, põlveõndlast, sõrmelt, kaelalt, kaenlaalt, reielt ja kätelt kogu pikkuses (sh on vahel mõni hea veresoon ka sõrmedel). 
Aga täna tabas mind küll ehmatus ja ärevus ja segadus. Esimese puhul ma mõtlesin, et ma lihtsalt olen puhkuselt tulnud ja vajan veidi sisseelamiseks aega. Teise puhul ma mõtlesin, et tal lihtsalt ei ole ühtegi veresoont ja tulevad trombid ette. Kolmanda puhul hakkas juba endal piinlik ja samas naljakas. Ja siis neljas ja viies ja kuues ... Kui kuuendal oli massiivne suur veresoon ja sealt lihtsalt ei tule verd, siis ma mõtlesin, et mulle aitab. Et see ei ole võimalik. Ja kui palju mingeid hematoome võis tekkida. Ja üldiselt vist kõik arvavad, et ma ei oska enam veeniverd võtta. Ise küll arvasin. 
Aga natuke uurides saime ka põhjuse teada - katsutites polnud piisavalt vaakumit! Kuigi aegumine on alles järgmise kuu lõpus, siis vaakum oli lihtsalt kadunud. Mõnes oli rohkem, mõnes vähem. Ja no tõesti nii vähe, et nendes kehvadest veresoontest ei tõmmanudki see mingit verd välja. 

Minul hakkas küll kergem. :D Ma sain aru, et viga polegi minus. (Aga mida arvasid need inimesed, kellelt me verd võtsime?!)

Aga sinine esmaspäev jah -- nii mõnigi sai mõne sinise laigu kuskile. 

No comments: