Wednesday, May 3, 2017

Kodu, see päris oma kodu - mis edasi?

Kodu otsimisets kirjutasin ma siin ja kolimisest kirjutasin siin. Nüüd natukene sellest mis ja kuidas edasi. 

Millise kodu ma endale leidsin? Täpselt nii nagu ma soovisin, on see puumajas, korteris on korralik ahi ja mul on oma aianurk. Kolm kõige tähtsamat tingimust on täidetud. Asukoha suhtes mul erilisi soove ei olnud, aga juhtus nii, et elan praktiliselt kesklinnas, sest Tartu lihtsalt on nii pisike. Mõned aknad on tänava poole, mõned on hoovi poole, magamistoa oma on hoovi poole ja see on kõige tähtsam. Maja on tänava ääres, aga segavat müra ei ole, müra kuulen siis, kui hakkan seda kuulama, vihmaste ilmadega natukene lihtsamalt. Liiklust on, aga mitte liiga palju, linnas ikka on liiklust. Korter on esimesel korrusel. Mul on oma sissepääs. Korralik kuur. Ja mul on saun. Välisfassaad pole tehtud, aga hetkel kannatab küll. Olemas on kindel parkimiskoht ja lähedal on kohti, kuhu saavad parkida külalised. Aianurk on kohe minu korteri juures ja pole probleemi sinna hommikukohvi jooma minna, kui isa palkmööbli valmis teeb. See aianurk on küll tänavapoolne, aga see ei sega. Mingil ajal on korteris remont tehtud, mis osalt on selline... kummaline, lihtne ja kiire. Et on palju selliseid asju, mida hakata aja jooksul parandama. On elutuba avatud köögiga, kabinet-tuba ja magamistuba, eraldi duširuum ja tualett ning korralik esik, samuti kelder, kus on piisavalt ruumi. Saun asub teises hoones, aga kuulub vaid selle korteri juurde. 

Ma ei hakka siia panema pilte korterist ja tubadest või õuest, kui üks kord suurem remont, siis ehk tõesti enne ja pärast. Hetkel lihtsalt kirjutan ja kirjeldan. 

Välisuksest sisse tulles on korralik esik, aga see on külm. Soojustust ei ole, ühekordsed aknad. Esimene prioriteet on see ära soojustada, üks konku sealt maha lammutada ja ümber teha. Kuna hetkel seda väljast teha ei saa, siis tuleb seda teha seest. See on suvine projekt, sest enne uut sügist peab see olema soojem ja kindlam. Kuna sinna ahjusoojus ei ulatu, siis tuleb ilmselt võtta ka väike elektriradiaator, mida vajadusel kasutada. Sest see ei jää lihtsalt esikuks, sinna tahaks teha korraliku garderoobi.
Järgmisest uksest sisenedes on elutuba-köök. Minu ideaalis oleks suur köök, mis oleks elutoast lahus, aga nii ei olnud. Hetkel on olemas korralik söögilaud, mida saab veel pikendada, diivan, diivanilaud, teler. Plaan on välja vahetada köögimööbel, et saaks rohkem tööpinda ja ruumi asjade hoidmiseks, sest hetkel on seda ruumi vähe. Köögis on olemas külmkapp, mille ostsin suvel, ja indukstioonpliit, millega oli lugu selline, et peaaegu läksin ostma uut keraamilist pliiti, sest kuigi tahtsin induktsiooni, siis paraku ei olnud nende hind langenud, küll aga olen ma taaskasutuse poolt ja nii sai enne vaadata mõnda poodi ja ühes oligi täiesti korralik indukstioonpliit. Muidugi olin ma väga rõõmus. Pliiti ühendades selgus, et elektrivärgis on mingi lüliti läbi, eelmine omanik arvas, et pliidil läks midagi katki, aga vot viga oli hoopis mujal, meiegi arvasime, et pliidil midgai viga, aga õnneks oli abilisi, kellelt sai head nõu. Muidugi on ka kohvimasin, mille just uuesti tööle sain! Köögimööbli kohta ei oska hetkel väga midagi öelda, vajab natukeen mõtlemist, mõõtmist, mul oli väga hea idee, aga öeldi, et see ei ole hea idee. Suurte köögikappide alla, mis seinal, tahaks väikeseid riiuleid maitseainetele. Mul on kõik väikestest mädarõika purkides ja neid purgikesi on palju.
Pikemas plaanis on vaja see tuba ära remontida. Võtta maha tapeet ja selle all on mingi kips.. selle võtaks ka maha ja paneks uue kipsi. Kui tapeet, siis see peaks olema heledam, sest need aknad on tänava poole ja madalamal ning valgust ei tule nii palju, aga kui on heledam, siis on üldpilt ka kohe helgem ja valgem. Välja vahetada laelamp. Uued kardinad ja rulood. Ja rohelist tahaks ka sisse tuua. Lisaks vaja mõnda riiulit või kappi, kui kuskile mahub. 

Dušinurk ja tualett. Seal on huvitavat remonti tehtud, mida ei oska eriti kommenteerida. Kaks seina on plaatimata, tahaks tulevikus ära plaatida. PLähitulevikus tuleb välja vahetada veefilter ja puhastada boilerit ja vahetada sellel küttekeha. Kusjuures olin alles siia kolinud, kui boileril kustus tuluke ja enam põlema ei läinudki. Olin kindel, et see ongi nüüd läbi... aga tegelikult oli see plastiknupp imelik ja ei haakinud õiget nuppu taga ja seetõttu ei saanud keerata. Küll oli tore, kuis ee välja tuli, aga päris mitu päeva elasime siin külma veega. Kraanikausi juurde tahan peegliga kappi. 

Kabinet-tuba on ilusa rohelise tapeediga, mida ma vahetada ei tahagi. Hetkel on pimedavad rulood ning puudvad kardinad. Kardinaid oleks ikka lähiajal vaja, siis pääseks päeval ka päikest ligi. Hetkel on seal palju kraami, aga seda tuleb vähemaks võtta. Uus arvutilaud, mis oleks sahtlitega. Korralik suur kummut (vana kummut läheb mujale, v-o sauna, sest sellest ma päriselt ei loobu, lihtsalt on suuremat vaja). Lisaks on seal see suur kirst, mille ma korda tegin. Muud väga ei tahakski, siis oleks ka ruumi ja avarust. 

Magamistuba on selline tilluke, kus ongi vaid voodi. Enne oli seal üks garderoob, aga see sai kohe ära lammutatud, sest ei meeldinud. Voodi on akna all ja hetkel mahuks mõlemale poole väike öökapp. Aga kuna seal on ka remondi käigus seina lähemale toodud, siis selle seina võtaks maha ja saaks kohe sinna ruumi juurde. Aga see on ka natukene kaugem tulevik. Üldiselt mulle meeldib, et magamistoas on ainult voodi, sest sinna polegi rohkem vaja. Mu põrandalamp on ka seal, sest aeg-ajalt ma loen ja selle jaoks on korralikku valgust vaja. Minul oli mõte sinna ühte kohta ka üks riiul või miskit sarnast teha, aga eks paistab, kas sobib ikkagi. Sellega kiiret ei ole. Seal kuskil põrandakatte all on ka ilus laudpõrand, mille tahaks ühel päeval välja tuua, sama lugu on seal kabinet-toas. 

Keldrit hetkel ei puutu. 

Saun. Leiliruumi uksel on klaas katki, see vajab vahetust. Mingi aeg uus lava teha, aga hetkel ehk lihtsalt vana üle tõmmata. Uus keris. Kuna saun ei ole väga soojustatud hoones, siis hetkel seal talvel käia ei saa, kui just veel kogu aeg tilkuda ei lase ja vahepeal ahju midagi ei viska. Mulle selline vee "raiskamine" ei meeldi. Niisiis võiks uus keris olla selline, et seal on veepaak küljes. Organiseeriks ka süsteemi, kuidas sinna talvel saada külm vesi ja polekski probleemi saunas ka külmal ajal käia. Pesema saab alati tuppa tulla.

Aianurk. Üks nurk on selline nagu kasutu... kasvama sinna midagi panna ei saa, sest päikest ei paista, aga sinna tuleb kompostikast. Samuti leidsin, et sinna võiks natukene puid laduda, märjad puud kuivaks ära küll. Majale lähemale tuleb kasvuhoone ja seejärel mõni peenar. Kasvuhoone on tellitud ja võiks sel nädalal kohale jõuda. Esialgu on kilekasvuhoone, sest sellele hakkas hammas peale. Peenarde jaoks on vaja tellida mulda ja juurde osta natukene kasvuturvast. Majast kaugemale tuleb grillinurk. Grill on juba olemas. Tuleb väiksem palkmööbel ja maapinnale paneks paekivi. On korralik aed, aga et privaatsust suurendada, siis istutame ka elupuudest heki, siis võtab ka tolmu ja müra kinni. Esmaspäeval istutasin juba sinililled ja nurmenukud ja narstissid aeda. Varsti hakkavad tulbid õitsema. Pojengid kaevasime välja ja naabrinaine võttis endale, need olid sellise koha peal, kus mul tulevad peenrad. Kasvuhoones teen sel aastal ilmselt potimajandust, natukene lihtsam. 

Mida otsime mööblist?
- suur kummut
- arvutilaud
- köögimööbel
- mingi riiul vms (raamatud, klaasid vms)
- garderoobi süsteem esikusse
- jalanõude kapp/riiul

Välisfassaadini tahaks ka jõuda, aga peab uurima, mis naabrid arvavad ja ütlevad ja mõtlevad. 


Täna sellised jutud. :)

2 comments:

Nell said...

Nii lahe, et ikka on veel noori, kes hindavad kodu juures kummalisi "veidrusi" ning ei pea elementaarseks maakütet ja kviplaatidega hoovi :)
Ka meie pere kriteeriumid kodu jaoks olid samuti ahiküte, puupliit, puumaja ja oma aialapp. Ja leidsimegi 10 korteriga puumaja, Pärnu kesklinna lähedal, hiiglasliku krundiga ning igale korterile kuulub üle 300 ruudu isiklikku aiamaad+ veel üldkasutatav maa.
Kui me sisse kolisime ja inimesed uurima hakkasid, et kus ja mis siis ahikütte jutu peale reageeris enamik nii nagu oleks see karistus. Hästi ei tahetud aru saada, et see on ikka teadlik valik. Ja ma ütleks, et kütmine ei ole üldse mingi teema. Maja on küll renoveerimata ja ahi vana aga seesama vana ahi püsib ka talvel vaid 3-4 haluga küttes terve ööpäeva sooja.

Sjuteist said...

Nii piinlik, et avastasin selle kommentaari üle aasta hiljem...
oli natukene vales kaustas ja tahtis heakskiitu.

Mul on hea meel kuulda, et on teisigi, kes teevad selliseid teadlikke valikuid.
Oh, see puupliit, sellega oleks lausa ideaalne.

Praeguseks on meie plaanid küll sellised, et soovime edasi liikuda st, et tulevikus tahaksime ikkagi oma maja natukene privaatsemas kohas.. kus ja millal me selleni jõuame, seda ei tea.
Minu unistus selles vallas on ikka ahju ja kaminaga palkmaja, mille köögis on ka puupliit. Hingamine on kohe teine.