Friday, June 2, 2017

Lühidalt toitumisest

Ma olen viimased nädalad üsna pikalt mõelnud, mida praegusel võistlushooajal oma toitumisega teha. Ma ei ole olnud sugugi nii LCHF, kui ma tahtsin olla. Aga selleks, et selle toitumisega saada ka võistlustel maksimumi, on vaja olla nn vormis, organismil läheb tükk aega, et võistlustel õigesti toimima hakata ja ... mul ei ole seda aega. Asi läks rohkem untsu seal märtsi alguses, kui oli Fitness 5, sest viimased päevad enne seda oli toitumine väga kontrolli all, aga lisaks ka vee joomine. Aga pärast kaalumist sai süüa ja sel hetkel oli kõht nii tühi, samuti ei sobinud sellisel hetkel energia saamiseks rasv, sest energiat oli kohe vaja. Pärast seda läksid ka jõusaalitreeingud lappama ja tuli üldse üks korralik seisak. Ise võin siit järeldada, et minule ei sobi selline üleliigne kontroll ja enese piiramine. Tolle võistluse puhul jäi ettevalmistus lihtsalt nii lühikese perioodi peale, et .. et oli väga raske, samas ma nägin ka tulemusi. Ja on kurb, et hiljem tuli seisak ja see vorm kadus. Treeneriga on meil ka plaan järgmiseks aastaks, et korralik varajane ettevalmistus, siis näeb enda arengut ja võimekust palju paremini. Mina olen üsna lahtise mõtlemisega, sest mõtteid teisigi, aga kui tõukerattahooaeg läbi, siis muidugi lähen ma jõusaali. Aga see oli vaid sissejuhatus. 

Mõtlesin kaua, mida teha ja jõudsin selleni, et eile hommikul tegin endale neljaviljahelvestest putru, mida sõin banaaniga. Väga maitsev tuli! Millal ma viimati endale putru tegin? See võis olla 2,5 aastat tagasi. Ja banaaniga on puder väga hea. Täna lisasin kaneeli ka. Natukene vajab pudru tegemine harjumist, sest mulle meeldib natukene vedelam variant.. ja kui need helbe dotsas, siis ostan oma lemmikuid (hetkel kasutan neid, mis sain Maijooksult). Ehk siis süsivesikud. Jah. Nii ongi. Hetkel on plaan selline, et minu menüüsse tulevad tagasi nn kasulikumad süsivesikud, just nt teravili. Poest sai ostetud ka tatart, mida me ei ole ka ammuilma söönud. Käesolevalt ei ole plaanis hakata sööma pastat või riisi, neid lihstalt ei taha, ei tahtnud juba enne LCHF-iga alustamist. Karutliga on nii, et püüan hoiduda, sest see tärklis teeb liigestele liiga, aga värsket kartulit kavatsen vahepeal ka süüa. Suvel on oodata ka marju ja puuvilju. Võileibade sõber ma ei ole, aga vahepeal ise leiba küpsetada, see kõlab hästi. Mis mind veel ootab, seda ma ei teagi. 
Aga kindlasti see ei tähenda, et ma plaanin hakata sööma kooke, šokolaadi, komme...  ei-ei. Üldse mitte. Lihtsalt lisan selliseid kiudaineterikkaid asju menüüsse ja vaatan, kuidas võistlustel läheb. Võib-olla mõne nädala pärast on mul hoopis teine tunne, ma ei tea seda. Üldiselt olen ma ikka liha + salat sõber. Praegu on ju grillihooaeg, küll on hea enda õues grillida. Ja kui õigel ajal poodi minna, sisi võib selle lihapoolise väga kergesti kätte saada. 
Kui ma küpsetan, siis teen endale ikka tervisilikke variante ja püüan jahust/suhkrust hoiduda, teistele olen ma niigi alati tavaliselt küpsetanud - näiteks hetkel kerkib pärmitaigen, sest hommikul kurdeti, et ma pole nii ammu küpsetanud... ;)

Ma olen vaikselt totmatit hakanud sööma! Kui ma juba mõne aasta olen seda söönud salatis, aga nii, et rohkem ikka kurki ja väikesed tomatitütkid kuskile ära peidetud.. siis nüüd võib tomnatit ja kurki täitsa pooleks olla ja ma saan tomati täisa iseseisvalt ka suhu pista! Väikesed arengud. Ja toorvoristikesi olen hakanud sööma. Päris head teised.

Sellised lood täna.
Hoidke pühapäevaks pöialt... ja enne seda vajan tervist. :)


No comments: