Sunday, October 27, 2019

Silinder!

Trennipäevikut ma sel nädalal ei kirjuta (ülejäänud nädal läks nagu nädala esimene pool). Praegu istun voodis ja kuulen, kuidas välja tuulb ulub. Kodus on hea. Nii tublid, kes täna Pärnus jooksmas käisid! 

Mis on pildil teisiti? mida enne 1. oktoobrit ei olnud?
Ma kannan prille!
Tähelepanelikumad võisid seda märgata juba Draakoni sünnipäevapildil. Sest sellel päeval tulin ma prilidega koju ja näitasin neid Abikaasale ja siis jäid prillid ette. Tegelikult ma kogu aeg neid siiski ei kanna. 
Kuidas juhtus, et minust sai prillikandja. Ma tean seda, et juba suvel ütles boss mulle, et ma kissitan, kui arvutist midagi vaatasin. Kuulsin seda korduvalt. Vaidlesin vastu, et ju silmad väsinud või nädalalõpp või ... sest mis mõttes, ma ju nägin küll! Ja enda meelest ei kissitanud ka. Aga mingil hetkel tekkis pärastlõunal peavalu ja mitte vaid ühel päeval. Sain aru, et silmad väsivad ja arvutis oli test vahepeal udune. 
See oli minu jaoks midagi uut! Mul on enda teada alati olnud väga hea nägemine. Kooliajal, kui klassiõed ei näinud tahvlit, siis oli mul seda raske mõista, sest endal puudus kogemus. Ilmselt ongi raske aru saada, et kui kellelgi on tugevam miinus, siis ta ei näe kaugele ja ongi kõik udune. 
Tööl vtsin ühendust personaliosakonnaga ja ütlesin, et soovin silmakontrolli minna. Sain aja vist samal nädalal või järgmisel nädalal. Tätervishoius käime Qvalitas nagu paljude teiste asutuste töötajad. 
Sain ajavahemiku, millal minna. Minu üllatuseks registratuur minu nime ei leidnud. Mitte kuskilt. Aga nad panid. Rääkisin oma mure ära ja alustasime masinal millegagi ja silmakontrolliga. Nägin mõnda rida väga hästi ja kuskilt reast läks asi rohkem arvamiseks, sest tundus nagu oleks midagi, aga pigem ma arvasin, sest polnud selge. Sain klaasid ette ja ma nägin! Kõik väikesed read võisid ära lugeda. Seejärel ta vahetas neid klaase mul ees ja lasi võrelda. Näiteks -0,25 oli juba päris hea, aga -0,5 oli veel parem ning -0,75 tegi juba haiget. 
Aga mitte et ma lihtsalt ei näe, vaid ees olid mul silinderklaasid. Ilmselt ta selgitas ka seda, mida see tähendab, aga ma unustasin selle ära. Ma sain aru, et muidu on mul nägemine endiselt väga hea, aga silinderklaas teeb paremaks. 
Seejärel vaatas ta arvutis mu kõiki eelmisi silmakontrolle ja mul on alati see väike silinder olnud, aga ilmselt see ei häirinud varem. Tööl on üle 50% tööst mul arvutis ja nii on juba aastaid (kindlasti alates 2013, kui esimest korda Qvalitas kontrollis olen käinud.. ju oli varemgi)... et kes teab, miks see nüüd muutunud on.
Täna nüüd googeldasin, et arusaada, mida see silinderklaas siis tähendab:
Astigmatism on põhjustatud sarvkesta või silmaläätse ebakorrapärasest kujust, mis põhjustab osade valguskiirte langemise võrkkesta ette ja samas ka taha. Tavaliselt kaasasündinud, on peaaegu märkamatul kujul enamikel inimestest. Tugeva astigmatismi puhul nähakse ringi asemel ellipsit või punkti asemel kahte kõrvuti asetsevat punkti. Korrigeeritakse silinderklaasidega.
Ja siis ma sain nende klaasidega vaadata arvutis enda haiguslugu ja uskumatu kui selge ja ilus kogu see tekst oli. Silinder lisab siis teravust ja kontrasti. Hoopis teine asi! Olin väga tänulik pika ja põhjaliku visiid eest ja jalutasin sealt prilliretsept näpus minema. 

Abikaasa oli nõus prillipoodi tulema. Niisiis võtsime suuna Kastani tänava poole. Kui olin sõbranna käest kuulnud selest prillipoest, siis ma ei mõelnudki, et linnas kuskile lähen. Tegelikult ei suundunud me Kastani tänavale vaid Filosoofi 13 - Optikalabori prillipood. Kusjuures, seda kohta soovitas mulle isegi mitu inimest! 
Sinna jõudes võttis silmade eest kirjuks. Ma ei ole suutnud päikeseprillegi valida ja nüüd peaksin nendest sadadest mudelitest endale sobiva leidma. Uh. Palusin muidugi müüja abi ning tema hakkas mulle kohe kõiksugu siniseid raame andma. Lõpuks küsisin, et miks sinised!? Ma ei ole eriline sinise fänn olnud, väga ilusaid siniseid on, aga üldiselt on see värv mööda läinud (ütleb inimene, kelle kaks pikka sinist kleiti on sinised ja üks lühem ka, mida kannan just päris tihti). Sinist soovitas seepärast, et mu silmad on hallikas-sinakad ju. Ma sain aru, et ma ei taha mingeid väga suuri raame ja ümaraid ei taha ja vga väikseid ka ei taha. Et selliseid normaalseid ja pigem kandlise kujuga kui ümarad. Ja musti ei tahtnud ja et ninal mugavad oleks. Ja lõpuks hakkaski sinine meeldima. Minu jaoks julge värv. Proovisin punast ka, aga ... no ma kannan tööl kogu aeg punast :) siis olid prillid nagu liiast. Ühed sinised said peaaegu valituks, aga enne kui ma 100% kindel olin, siis proovisin veel kuskil 30 paari teisi ette :D Lõpuks meeldis värv ja kuju ja kergus ja enda peegelpilt ka! 
Nii et tellisin Incredible raamidega prillid. Need on väga paiduvad.. aga ma üritan neid mitte paiutada vaid ikka kasutada selleks, milleks ma need ostsin. 

Mõne tööpäeva pärast sain prillid kätte. Läksin neile lõunapausi ajal järgi ja autos siis üritasin selfit teha, et kuidas on. Olin täitsa paanikas juba, et kas ma sellised prillid ostsingi, need ei sobi ju! Nüüd ma arvan, et kitsas kohas telefoniga selfit teha ei ole just päris õige variant hinnata, kas prillid sobivad. 

Alguses mõtlesin neid hakata kandma alates lõunast, et silm ise ka tööd teeks. Aga nüüd on ikka nii, et arvuti taha jõudes panen prillid ette ja kõik on selgem ja parem. Kui avhepeal praktilisi ülesandeid täidan, siis võtan ära. Autoga ma päris igapäevaselt ei sõida, aga eile käisin näiteks sõbranna juures. Läksin juba õhtul pimedas ja ilm oli nagu täna - tuuline ja vihmane. Mõtlesin, et proovin prillid ära. Ja sellise ilmaga on vahe on ikka märgatav! Vihmaga ju kõik peegeldab vastu, aga need klaasid tegid pildi selgeks! Super. Väga rahul. 

Üks tänane selfi ka... kodus kannan harva, aga tundub, et blogides võiks ikka kanda :) (ja võiksin valgemas kohas istuda).No comments: